30 okt Ajlik Zoltán szupervékony kőburkolatokkal újítja meg a hazai építőipart
A jövő építőipari alapanyagai lehetnek a Slate Design termékei. Az ultravékony, prémium minőségű kőfunérokkal gyorsan, kényelmesen és rugalmasan dolgozhatunk. A cég termékei az építészeti remekművek mellett családi otthonokat, vagy éppen lakóautót, díszítenek.
A környezetünk kincsei és a modern technológia ötvöződik a Slate Design márkában. A cég ügyvezetője, mérnöki és pénzügyi diplomával, felsővezetőként korábban multicégek álmait építette, sokszor szó szerint. Egészen addig, amíg nem találkozott a számára szinte tökéletes termékkel. Az ultravékony, innovatív és Magyarországon akkor még újszerű technológiában meglátta a fantáziát, amire azután felépítette saját álmainak birodalmát. Mindez abban teljesedett ki, hogy egyházi épület, szálloda, wellness központok, társas- és családi házak épültek és újultak meg Slate Design burkolatokkal vagy éppen bútorokkal.
Amikor 2012-ben, Olaszországba járt a Nemzetközi Kőipari kiállításon, Veronában, és megismerte az eredetileg indiai terméket, elakadt a szava. Rögtön meglátta benne a lehetőséget. Faipari mérnök szemmel vette szemügyre és eldöntötte: úttörő lesz ennek az új terméknek és vele a technológiának a bevezetésében Magyarországon.
Megalapította cégét és azonnal olyan szakemberekkel vette magát körbe, akikkel tudta, sikeresek lesznek. Három év elteltével már kizárólag ezzel foglalkozott, kiszállt a multis mókuskerékből és tégláról téglára felépítette a Slate Designt. Az ügyvezető kifejtette:
„Ez nem egy átlagos kőburkolat, hanem egy korszakalkotó anyag. Ultravékony, és olyan helyekre is felragasztható, ahova a nehezebb, kőburkolat nem. A termék nagyszerűsége az egyszerűségében rejlik. Annyira könnyű és vékony, hogy sokak számára meglepő, hogy a felülete valódi kőréteg. Az időjárásálló és 100%-ban természetes kőfelületű anyag beltéren és kültéren is használható. Mindössze 1.2 – 3 milliméteres vastagsága pedig forradalmi. Csupán 1.5 kg négyzetméterenként, ezért olyan helyeken is alkalmazható, ahol a vastagabb kövek súlya problémát jelent. Ideális megoldás homlokzatok burkolására is, hiszen könnyen szabható, hajlítható.”
A cég ma már 36 különböző természetes kőfelületet kínál, palakő, mészkő és homokkő variánsokkal. Azonban folyamatosan fejlesztették a termékalkalmazhatóságát és a beépítési technológiát. Ajlik Zoltán – aki mérnöki precízséggel irányítja a céget – elmondta:
„A termék alkalmazhatóságát a Budapesti Műszaki Egyetem és a Miskolci Egyetem is tesztelte, így garantálhatjuk, hogy tartós és biztonságos. A Slate Design egyik különlegessége, hogy 30 év garanciát vállal a termékekre. Ez a minőség garanciája. Szigorú laboratóriumi vizsgálatokkal bizonyítottuk a tartósságot és az ellenállóságot, így biztosak vagyunk benne, hogy hosszú távon is megbízható megoldást nyújtunk. A saját családi házunkon is ez van, így nemcsak mint faipari mérnök hanem mint háztulajdonos is ismerem a termékeinket.”
Zoltán cégének különlegessége a beszállításban is megmutatkozik: Indiából érkeznek az előre kiválasztott burkolatok, amelyeket a Slate Design számára is fenntartott gyártói kapacitások biztosítanak. Ez az együttműködés Magyarország mellett Románia és Szlovákia piacain is gyári képviseletet jelent a Slate Design számára.
A hazai piacon különleges, úttörő technológiát és terméket, 2015-ben – hazánkban elsőként – építőanyagként bevizsgáltatták és 2016-ban megkapták ezt a minősítést. Így azóta hivatalos építőanyagként használható fel. De nem álltak meg itt. 2023-ban Európai Műszaki Értékelést szereztek, a hasonló termékek között az Európai Unióban elsőként. Azóta (2024. okt. 25.) sem kapta meg más ezt a címet erre a terméktípusra.
Az Építésügyi Minősítő Intézet is bevizsgálta a cég termékeit, kiderült: a Nemzeti Műszaki Értékelések szerint egyes terhelés bírási műszaki paraméterben kiemelkedik a hasonlóak közül. Először Egerben alakítottak ki egy bemutatótermet, bérelt helyen, majd 2016-ban átköltöztek a saját telephelyükre az ipari parkba. Itt egy zöldmezős beruházás részeként csarnok és irodahelyiségek épültek. A cég létszáma is bővült az idők során, ma már 9 profi munkatárs segíti Zoltán mindennapi munkáját, közöttük a felesége is.
„Ez nem egy nyolcórás munka. Akinek vállalkozása van, az tudja. Nekem ez nem munka, hanem sokkal több annál. Szenvedély, kiteljesedés. A feleségem az, aki megteremti a családi hátterét annak, hogy mindezt csinálhassam. Egymást kiegészítjük, és ez nagyon fontos egy vállalkozás életében. Sokkal hatékonyabb egy vezető, ha pihenni is tud, ehhez megfelelő időbeosztás és kollégák kellenek. A munkatársakkal öröm együtt dolgozni, számíthatunk egymásra. Ez is nagyon sok értéket ad a vállalkozás sikerességéhez.”
Mivel a Slate Design termékei újfajta megoldást kínálnak az építőiparban, Zoltán és csapata különös hangsúlyt fektet az oktatásra. „A kivitelezők tapasztalatát folyamatosan figyelemmel kísérjük, és az alkalmazástechnikai útmutatónkat is ennek megfelelően fejlesztjük. Számunkra fontos, hogy a beépítés minőségi legyen, hiszen a megrendelő a kész munkával találkozik. Folyamatos oktatással, párbeszéddel próbáljuk elérni azt, hogy megfelelően helyezzék fel a termékeinket ” – mesélte az ügyvezető.
Az ügyfélkezelést is professzionálisan kézben tartják, ha kell tanácsot adnak, válaszolnak a felmerülő kérdésekre, hiszen minden ház, kivitelezés egyedi. Kifejtette:
„Én ezt nem azért csinálom, mert muszáj, hanem mert szeretem csinálni. Elsősorban a beépítéstechnológiai dolgokban tudok tanácsot adni. Ha kell személyesen találkozom a megrendelővel, vagy ez építőipari szereplőkkel a projekthelyszínen. Örülünk, hogy magunk mögött tudhatjuk az egyik nagy osztrák építőipari anyag gyártó hazai képviseletét a CEMIX Hungary Kft-t akiknek anyagait jó szívvel ajánljuk a burkolatainkhoz. Nagyon örülünk hogy a különleges technológiának köszönhetően széles választékban olyan nagyméretű szép burkolatok érhetők el a magyar piacon, mint például a csillámpala vagy homokkő fajták. Éppen ezért kíván meg teljes körű tájékoztatást a felhelyezése, beépítése. Nem egy építész választotta már akár saját házára vagy a megrendelőinek is a mi burkolatunkat. Ez is egy olyan elismerés, ami nagyon jól esik.
Ugyanilyen büszkeséggel tölt el, amikor kapunk a kész munkáról egy fotót. Elküldik, és írnak mellé néhány kedves, hálás szót is. Nekem ugyanolyan fontos a legkisebb családi ház is mint egy hatalmas üzletház. Nagyon jól esik, amikor pozitív visszajelzés kapunk és tudjuk, örülnek az új otthonuknak, épületnek.”
A cégnek Budaörsön (2040 Budaörs, Puskás Tivadar út 1. 1.em.) is van egy bemutatóterme, ahol minden terméküket kézbe foghatják az érdeklődők.
Megrendelés, pedig akad bőven, amihez kell az árukészlet. Bár az idén a lakossági megrendelések aránya nőtt az ipariak helyett, a cégvezető szerint ez jövőre ismét változhat és sokkal több nagyobb megrendelés érkezhet a jelenlegi, inkább több, kisebb helyett.
Mindamellett, hogy a vékony kőburkolatok a jövő építőipari alapanyagai lehetnek, jó ár-érték áron tudjuk megvásárolni a Slate Designtől. Ezzel a technológiával széles választékban nagyméretben
elérhetőek változatos kőburkolatok. Zoltán elmondta:
„Önmagában a négyzetméter ár a hagyományos kőburkolatokhoz képest ár-értékarányban nem feltétlenül drágább. A furnér előnye a már felsoroltakon kívül a könnyű beépíthetőség és a gyorsaság. Egy hagyományos, nagylapos kerámia burkolat beépítésénél akár kétszer gyorsabb a mi termékünk, ez az állványozási költségben és a munkadíjban is meglátszik, mert kevesebb lehet. Emellett az sem mindegy, hogy a munka minimális zajjal és kosszal jár.”
A bemutatótermekben meg lehet nézni a termékkínálatot. „Különlegességünk hogy fényképes raktárnyilvántartásunk van. Mivel ez természetes kőfelület, egy kőtömbről nagyjából azonos szín és struktúra felület jön le. Sokszor az ügyfelek szeretik látni előre, hogy mit kapnak. Ha természetes követ vásárolnak, akkor nem valószínű – az anyagmozgatás nehézségei miatt – hogy az ügyfél minden egyes színt és árnyalatot átnézhet és pontosan előre kiválaszthat. Jelenleg egy QR-kódos raktár nyilvántartás bevezetése zajlik nálunk. Terveink között szerepel, hogy új termékpalettát is szeretnénk bevezetni, illetve a gyár új termékeit értékesíteni. Fontosnak tartjuk a minőség megőrzés mellett a folyamatos fejlesztést” – összegezte terveit a vezető.
A cég termékeit számos hazai épülethez, szállodához használták már. Tudomásunk szerint a fővárosi Karmelita Kolostor felújítása során a Slate Design ultravékony átvilágítható kőburkolatai kerültek fel a kolostor liftjébe. Ez a projekt jól szemlélteti, hogyan használható ez a természetes kőburkolat zárt, nagy terhelési igénylő környezetben is. Nagyváradon a Nymphea Wellnesskomplexumba a cég kőlapjaiból készült a wellness részleg kupolája és számos belsőépítészeti elem és falburkolat. Az anyagokat itt különleges módon kellett szabni és vágni, így igazodtak a komplex formai és technológiai elvárásokhoz.
Az egyik Miskolctapolcai ötcsillagos szálloda kőburkolataiban több helyen is megjelentek: bútorokra és a recepciós pultra hőprés segítségével laminálták őket. Ez a projekt különösen szép példa arra, hogy a cég termékeit miként lehet dekorációs célokra használni anélkül, hogy elveszítenek természetes jellegüket.
A kaposvári Irgalmasság Háza felújításakor is kőfurnért választottak, így bizonyítva, hogy a különböző típusú épületekben hatékonyan alkalmazhatók, legyen szó közösségi vagy magánterekről. Számos magyarországi családi házon és lakóépületen alkalmazzák már a kőburkolatokat, különösen kültéri homlokzatok burkolására, mivel időjárásállóak, könnyűek és könnyen felhelyezhetők.
Nemzetközi projektek – A Slate Design termékei több országban is megjelentek, többek között Írországban, Romániában , Szlovákiában és Horvátországban, ami a burkolatok univerzális felhasználását és tartósságát bizonyítja.
A magyar cég sikere továbbra is előre borítékolható, hiszen a folyamatos minőség-ellenőrzés, a szolgáltatások és termékkínálat fejlesztése, a mindig előremutató gondolkodásmód, ami a cégvezetőt és munkatársait jellemzi, megteremti ezt a környezet. Ajlik Zoltán nem bánta meg, hogy mert váltani, és kilépve a hétköznapi taposómalomból belevágott az innovatív cég megalapításába.
Másoknak is ezt tanácsolja: „Ha nem indulok el a saját utamon, ha nem kezdem el ezt anno, akkor úgy érzem, egész életemben ott maradt volna bennem a csalódottság érzése, hogy meg se próbáltam a tudásomat saját vállalkozásomban használni. Nem szabad félni a kudarcoktól. Nekem is volt, nem is egy. Biztosan lesz másnak is. De az ettől való félelem nem lehet visszatartó erő. Ha valaki ért valamihez, és azt szereti csinálni, akkor szoktuk azt mondani, hogy a „munkája a hobbija.” Azt kívánom mindenkinek, hogy találjon rá arra a szenvedélyre, amit szívesen csinál és amihez ért is, így ki tud benne teljesedni. Nem a piaci rés diktál mindig, igenis merni kell új dolgokba belevágni!